N
|
|
|
1
|
გაკვეთილის თემა
|
აღმოსავლეთ საქართველოს ისტორიული ქალაქები
|
2
|
კლასი
|
მე-6
|
3
|
საფეხური
|
პირველი
|
4
|
პედაგოგი
|
ლეილა სონიშვილი
|
5
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
5
|
6
|
პროფილი
|
-
|
7
|
მიზანი
|
გაეცნოს საქართველოს ისტორიულ-ეთნოგრაფიულ
კუთხეებს, ქალაქებს. გაანალიზოს ამ ქალაქების როლი იმ პერიოდის საქართველოში.
|
8
|
წინარე ცოდნა
|
გაკვეთილი იწყება ასოციაციური კავშირების
რუკის შექმნით. იგი სთხოვს მოსწავლეებს, გაიხსენონ რა იციან ქალაქების წარმოშობის
შესახებ. შემდეგ სთავაზობს მოსწავლეებს, გამოიყენონ კითხვა- ნიშანთა სისტემა ტექსტზე
სამუშაოდ. მოსწავლეებს სთხოვს გამოთქვან აზრი საქართველოს ისტორიული ქალაქების წარმოშობაზე.
|
9
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
აღმოსავლეთსტორიული საქართველოს ისტორიული ქალაქია თბილისი. ის დაარსდაVსაუკუნეში მეფე ვახტანგ გორგასალის მიერ,მისი დასრულება
ვერ მოასწრო დაასრულა შვილმა დაჩიმ.გავიხსენოთ ლეგენდა თბილისის დაარსების შესახებ.
ქალაქი 4 საუკუნის განმავლობაში დაპყრობილი იყო მუსლიმების მიერ, მისი გათავისუფლება
შეძლო დავით აღმაშენებელმა 1121წელს. მცხეთა-უძველესი
ისტორიული სატახტო ქალაქია.არის ბევრი ისტორიულ-არქიტექტურული ძეგლი: სვეტიცხოველი,
სამთავრო,ჯვარი, არმაზი,ბებრის ციხე,აზოს მმართველობის დროს მცხეთაში დამკვიდრდა
წინა აზიური წარმართული კერპები-გაცი და გა.აზოს დროს მცხეთას ჰქონდა საზღვრები,სახელმწიფო
მმართველობის აპარატი,ჯარი, ოფიციალური რელიგია და სხვა.მეფე არტაგის დროსმცხეთა
იყო უძლიერესი ქალაქი,თუმცა ვერ გაუძლო რომაელთა შემოსევას და გნეუს პომპეუსმა ქალაქი
მიწასთან გაასწორა(ისტორია და ცნობები გნეუს პომპეუსის შესახებ).სიღნაღი აღ.საქართველოს
ისტორიული ქალაქია, მდებარეობს კახეთში. ის იყო სავაჭრო-ეკონომიკური ქალაქი სადაც
ჩამოდიოდნენ მეზობელი ქვქყნის ვაჭრები, მოგზაურები.ქალაქთან ახლოს, სოფელ ბოდბეში
IVსაუკუნეში ქრისტიანობის საქადაგებლად ჩამოვიდა
წმ. ნინო. აქ გარდაიცვალა და დაკრძალულია აქვე. სიღნაღში დაიბადა საქართველოს ბულბულად
წოდებული ვანო სარაჯიშვილი. ქალაქს ჩაუტარდა რესტავრაცია.
|
10
|
რესურსები
|
სახელმძღვანელო, რუკა, სურათები,სლაიდები.
ბიბლიოგრაფია:რედ. რ. მეტრეველი,თბილისი,2008. მოქცევაი ქართლისაი, ძველი ქართული
აგიოგრაფიული ლიტერეტურის ძეგლები, რედ. ი.აბულაძე,
|
11
|
აქტივობები
|
საშინაო დავალების შემოწმება- განხილვა------5წთ საკლასო საუბარი----------------------------------5წთ მუშაობა სახელმძღვანელოზე--------------------5წთ სავარჯოშო I,
II,III--------------------------------10წთ სავარჯიშოების შემოწმება
განხილვა----------10წთ
თვითშეფასება------------------------------------2წთ შეამოწმე შენი
ცოდნა----------------------------5წთ შეჯამება-------------------------------------------3წთ
|
12
|
შედეგი
|
მოსწავლე გაეცნო საქართველოს ისტორიულ- ეთნოგრაფიულ
კუთხეებს ,ქალაქებს,შეუძლია გაანალიზოს ამ ქალაქების წარმოშობის ისტორია და მნიშვნელობა
|
13
|
შეფასება
|
განმსაზღვრელი
|
გაკვეთილის გეგმები
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment